Jdi na obsah Jdi na menu
 


aupair a daně zpět v ČR

26. 7. 2011

 

Daňový režim u au-pair

3.9.2007, Zdroj: Verlag Dashöfer
Zejména studentky si oblíbily letní zahraniční brigády formou domácích pomocnic k dětem. Co na tuto aktivitu říká zákon o daních z příjmů?

Z pohledu zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP) je obecně považován za zdanitelný příjem i nepeněžní příjem za tuto domácí výpomoc v podobě ubytování a stravy. Pravidlem je, že tyto pomocnice v zahraničních domácnostech dále dostávají určité kapesné pro svou další osobní potřebu.

Pro usnadnění praxe, kdy je značně problematické jednak pro poplatníky tyto příjmy jednoznačně vyčíslit a jednak také pro správce daně jejich výši jakkoli reálně prověřit, najdeme v § 3 odst. 4 písm. e) ZDP ustanovení o tom, že předmětem daně z příjmů není: „příjem plynoucí daňovému rezidentu ČR, který vypomáhá s domácími pracemi v zahraničí, a to za stravu a ubytování, jde-li o příjem k uspokojování základních sociálních, kulturních nebo vzdělávacích potřeb (au pair)."

To navazuje na dokument Rady Evropy č. 068 o umisťování au-pair, podle něhož má každá au-pair právo na přiměřené kapesné k uspokojené základních sociálně kulturních potřeb, které není předmětem zdanění. Doplňme, že stejná daňová výhoda platí i pro daňové nerezidenty ČR, kteří vykonávají au-pair naopak u nás.

Studenty a učně na zahraničních brigádách je ovšem třeba upozornit, že se nezdaňují pouze příjmy z au-pair. Příjmy z jakýchkoli jiných zahraničních výdělečných aktivit je pak již nutno standardně v ČR přiznat ke zdanění a to bez ohledu na to, zda tyto příjmy již byly v zahraniční zdaněny nebo nikoli.

Když jsme už nakousli příjmy studentů a učňů ze zahraničí, doplňme, že ve většině smluv o zamezení dvojího zdanění (které má ČR již uzavřeny více než 70 státy celého světa) najdeme v článku 20 - Studenti a učni, následující zvýhodnění daňových rezidentů jednoho smluvního státu ve druhém smluvním státě: „Platby, které dostává za účelem úhrady nákladů své výživy, vzdělávání nebo výcviku student nebo učeň, který je nebo bezprostředně před svým příjezdem do jednoho smluvního státu byl rezidentem druhého smluvního státu a který se zdržuje v prvně zmíněném státě pouze za účelem svého vzdělávání nebo výcviku, nepodléhají zdanění v tomto státě za předpokladu, že takovéto platby plynou ze zdrojů mimo tento stát."

Nejen studenti a absolventi, ale také cizinci, poživatelé důchodů, osoby se zdravotním postižením a ženy patří mezi specifické kategorie, na které pamatuje jak zákoník práce, tak daňové a sociální předpisy. Podrobný seriál k tomuto tématu jsme zařadili do Zpravodaje pro mzdové účetní a personalisty.

 

 http://www.dashofer.cz/

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Zákon o daních z příjmu portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Measuring Blood Stress

(Aetelsgametexy, 9. 10. 2018 5:25)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-pas-cher-france/